"MUZYKA dla Pokoju i Tolerancji ".

Przez te lata stał się on festiwalem bez granic, miejscem, w którym dochodzi do niezliczonych spotkań ludzi o otwartych umysłach, reprezentujących różne nacje, środowiska, których łączy wspólna pasja: miłość do muzyki.

Ideą imprezy jest głoszenie uniwersalnych wartości takich jak miłość, braterstwo
I szacunek dla człowieka. Wydarzenie to jest odbiciem dynamicznej przemiany obrazu świata.

W naszym projekcie biorą udział artyści, którzy oprócz starannie przygotowanego programu muzycznego, dbają również o wizualna prezentację swojej twórczości, nierzadko łącząc muzykę z filmem,teatrem czy prezentacjami multimedialnymi.

Dźwięki koncertów FESTIWALU "MUZYKA PRZECIWKO NIETOLERANCJI I PRZEMOCY" rozbrzmiewały m.in. na plaży przy Chacie Góralskiej-„Koliba” w Sopocie,na Łysej Górze oraz w Sfinksie. Sopocką plażę ożywiały nie tylko występy na wolnym powietrzu, ale również pełne kolorów stoiska i wszechobecna, radosna atmosferą karnawału. Festiwal sprawia, że okolica zamienia się w bajkowy świat zapachów, barw, światła, rytmu i głosu.

 

Dni festiwalowe wypełnione są licznymi koncertami i widowiskami, ale nie zabraknie w nich czasu na wypoczynek, kontemplację i komunikację. W atmosferze otwartej przestrzeni łatwiej jest nawiązywać kontakty, poznawać rzeczy nowe, do tej pory nam obce. W takim kontekście tolerancja i wzajemny szacunek nie pozostają w sferze życzeń, lecz stają się rzeczywistością.

W ubiegłorocznych imprezach uczestniczyło ponad 20 tysięcy osób. Festiwal spotkał się z ciepłym przyjęciem dziennikarzy i krytyków, którzy uznali go za ogromny sukces artystyczny.

Fragmenty recenzji z Gazety Wyborczej Trójmiasto-22.08.2003r.

...” Muzyka przemoc 1:0.
Muzyka to siła która może zatrzymać przemoc!
Po co nam ta cała nietolerancja!-wykrzykiwał Larry Okey Ugwu z Centrum Integracji Kultur ”Jeden Świat”. Wczoraj przez ul.Boh.Monte Cassino przeszła parada zorganizowana w ramach Festiwalu przeciwko Nietolerancji i Przemocy.
...Muzycy z grupy Ikenga Drummers grali na bębnach,tancerki tańczyły,aktorzy Teatru Znak machali flagami.Towarzyszący paradzie tłum podrygiwał w rytm muzyki.
-Bóg wiedział co robi stwarzając osoby czarne i białe-mówił Harris z Ghany dziennikarzom w Caffe Gazeta.-Inaczej przecież byłoby nudno!”.

W ubiegłych latach Festiwal gościł takie gwiazdy jak, m.in.: Brygada Kryzys, Przemysław Dyakowski, Leszek Możdżer, Tymon Tymański and the Transistors, Marek Gałązka, Smolik, Habakuk, Rzepczyno Folk Band, Gods People(Nigeria-Niemcy), Yugus(Senegal, Mali) Galago Band, Bi-afro, Sinus, Karisma, M-99, Mordy, Chlupot Mózgu, Afropol, Ćma, Dreadless, Majestic, M-faza, Tymański Trio, Teatr Znak, Rooty Speech, Big Break Blunt , Tupot Białych Mew, Kobiety, Petrada, Pawilon, Radio Bagdad,Addicted to rock, Tomasz Olszewski, Mackiewicz Trio, Glennskiis,M.U.N., Ares & the Tribe, Ricky Lion, IZRAEL, .... i inni...

Historia Festiwalu>>


W roku 2000, trójmiejski muzyk i działacz kuluralny Larry Okey Ugwu, został poinformowany przez Policję o 3.30 nad ranem, podczas głębokiego snu, iż jego samochód znaleziono około 100 m od domu, roztrzaskany o mur i zdemolowany wraz z obraźliwymi, rasistowskimi napisami. Ponieważ samochód artysty nie był ubezpieczony ani on sam nie miał możliwości finansowych na naprawę ani tym bardziej na kupno nowego samochodu, przyjaciele z branży muzycznej i teatralnej postanowili zorganizować koncert pod hasłem: „ Zbieramy na blacharza- Pomórzmy Larremu”. Akcji przewodniczyli Krzysztof Skiba i Paweł”Konio”Konnak. Impreza odbyła się w klubie Gazete Rock Caffe w Gdańsku. Podczas tego wieczoru zebrano pieniądze na naprawę zniszczonego samochodu. W tym samym roku Larry podjął decyzję o zorganizowaniu festiwalu „Muzyka przeciwko Nietolerancji i Przemocy”. Pierwsza i Druga edycja tego Festiwalu miała miejsce w Sopockim Klubie”Sfinks”.
III Edycja odbyła się w Gdyni na Małym Kacku w Gdyńskim Centrum Kultury. Pozostałe edycje odbyły się i odbywają na plaży w Sopocie obok Chaty Góralskiej ”Koliba”. W każdym roku Festiwalowi towarzyszy Parada wolnych bębniarzy, muzyków, aktorów oraz widowni. Każdemu Festiwalowi towarzyszy również hasło. Pojawiały się takie hasła jak : „Zamiast kija – kup bęben” czy „My w Europie- Stop Przemocy”. W tym roku hasło brzmi : „Pomórz Afryce”. Poprzez muzykę i radosną zabawę pragniemy wspierać Afrykańczyków w ich wołaniu o pomoc w likwidowaniu biedy na tym kontynencie. Publiczność podczas wszystkich edycji Festiwalu osiągnęła liczbę około 20 tysięcy.Od trzech lat stałymi partnerami przy organizacji festiwalu są Pomorskie Stowarzyszenie „Jeden Świat”, Chata Góralska „Koliba”, Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta Sopotu,Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Goetz Druk.
Od kilku lat stałymi partnerami medialnymi są Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Independent.pl,Aktiwist.

 Festiwal VII
 Program VI Festiwalu 
 Zdjęcia z V Festiwalu 
 Strona "One World"
 Formularz na konkurs
Patroni medialni festiwalu:
www.trojmiasto.pl
www.independent.pl